Felsefenin Sefaleti

2011-09-15 17:34:00

Felsefenin sefaleti mi yoksa sefaletin felsefesi mi? Marx ve Proudhon arasındaki farklardan ziyade temel çıkış noktalarına bakmak bizim için daha yararlı olacaktır.

Proudhon "mülkiyet hırsızlıktır" diyerek temel düsturunu ortaya koymuş ve "mülkiyet nedir?" adlı çalışmasını yayınlatmak için büyük bir çaba göstermiştir. Proudhon ve ardından gelen ütopik sosyalistlerin de analiz ettiği birçok gerçek, Marx için birer maden olarak dururken, analiz ettikleri bu gerçekleri yanlış pratiklere yönlendirdikleri için Marx'ın öfkesinden de nasiplenmeleri son derece normaldir.

Sosyalistlerin genelinde ortadaki sorunların çıkış yollarını burjuva söyleminin içinde aramaları temel bir yanlış olarak gözükmektedir. Fakat tarihe bakıldığında temel ve değişmeyen bir başka gerçeğin de burjuva ve kapitalist ilişki biçimlerinin her zaman insanlara daha cazip geldiği ve bundan sonra da geleceği söylemi orta yerde durmaktadır.

Marx ve mahdumlarının ortaya koyduğu çözüm yöntemleri deforme edilerek pratize edildiği için bugün marksizmin yeniden analiz edilmesi gerekliliği ortadadır. Bu gereklilik diyalektik sürecin ve hareketin hızıyla paralel bir zorunluluğa dönüşebilir.

0
0
0
Yorum Yaz