Kemal KILIÇDAROĞLU

2010-05-19 16:30:00

İstanbul Belediye Başkanlığına aday olduğu zaman Baykal'dan sonraki "genel başkan" dediğim Kemal Kılıçdaroğlu bu göreve biraz erken gelse de arkasına aldığı müthiş destekle iktidara yürüyeceğinin sinyallerini şimdiden verdi.

Deniz Baykal uğradığı "komplo" nedeniyle bu saatten sonra Genel Başkanlıkta ısrar etmesinin sadece kendisine değil aynı zamanda CHP'ye de zarar vereceğini gördü ve doğru olanı yaparak istifa etti. Herkes il başkanları toplantısında Baykal'ın geri çağrılacağı konusunda hemfikir gibi görünse de buradan da Kılıçdaroğlu'na tam destek çıktı.

Demek ki uzun zaman CHP'nin başında bulunan Deniz Baykal'a karşı parti içinde de yoğun bir enerjinin biriktiği açıkça ortaya çıkmıştır. Ki Kılıçdaroğlu adaylığını açıklar açıklamaz parti içinden destek yağmaya başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu yeni dönem ile beraber sadece elitist kesime hitap eden ve entellektüel rejim tartışması içinde kendisini yeniden üretemeyen CHP'ye farklı bir model getirip, halkın sorunlarına inen yeni bir siyasal dizayn üzerinde çalışacaktır diye düşünüyorum.

Bu nedenle Kılıçdaroğlu döneminin en önemli şifreleri "işsizlik" ve "yoksulluk" gibi direk halkı ilgilendiren konular olacaktır. Bu noktada bir takım köşe yazarlarının yazdığı gibi CHP'nin yeni dönemde Cumhuriyeti'in kurucu değerleri ve Atatürkçülükten vazgeçeceği gibi tezlere katılmıyorum. Tam aksine Kılıçdaroğlu, kurucu değerlerin ve Atatürkçülüğün elitlerin tekelinden çıkıp halkın gündemine oturmasının anahtarıdır.

Yeni dönemle beraber Kemal Kılıçdaroğlu tek başına iktidar olmasa bile AK Parti'yi koalisyona zorlayacak bir devinim yakalayacaktır.

43
0
0
Yorum Yaz