"Meds Yeghern" Nedir?

2010-04-27 18:43:00

ABD Başkanı Obama'nın merakla beklenen 24 Nisan konuşmasında yine "Meds Yeghern" kelimesini kullanması, beraberinde tartışmaları da alevlendirdi. Bu kelimenin anlamı Ermenice "Büyük Felaket". Yani soykırım için de zaten bu kelimeyi kullanıyorlar.

Bu noktada Obama'nın yaptığı açıklama aslında Ermeni diasporasının beklediği yönde olmuştur. Kelimeler üzerinde oynanan bir oyun söz konusu. Ancak Obama bu konuşmasında ayrıca Ermenileri kurtaran "Türkler"den de bahsetmiş.

Olaya bir de şu açıdan bakmak gerekiyor.

Ermeniler ve diaspora ABD'de gerçekten çok güçlü ve seçimlere de direk etkide bulunuyorlar. Soykırım açıklaması yapacağını vaad etmeyen bir Başkan adayının Ermenilerden oy alması hemen hemen imkansız. Bakıldığında gerek Cumhuriyetçiler gerek Demokratlar Ermeni diasporasına bu sözü genelde hep veriyor. Çünkü önemli bir oy potansiyeline sahip oldukları kesin.

Yalnız bir yandan da ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli müttefiklerinden biri olan Türkiye'nin gönlünü hoş tutmak gerekiyor. Başkan Obama bu krizi daha kaç sene idare edebilir bilmiyorum ama samimi olmayan bir Ermeni hükümeti ile bunu fazla ileri götüremeyeceği kesin. 

Bir de olayı "tarihçilere bırakmaya gerek yok" diyen yazarlar var. Anlamakta zorlanıyorum. Olayı tarihçiler değil de veteran Amerikan Futbolu Oyuncuları değerlendirecek değil heralde. Ya da beyzbol sevenler derneği!

O zaman herkes çıksın desin ki "şu şu tarihlerde böyle böyle oldu..." Kanıt? Bu noktada devreye arşivler, tarihçiler ve bilim adamları girmek zorunda. Ermenistan'ın eğer şüphesi yoksa neden bu oluşuma destek vermiyor o da ayrı bir soru? Bir soru da Ermenistan neden hala Anayasasının 13. maddesinde "toprak talebini" dile getiriyor...

336
0
0
Yorum Yaz