MERCEDES VE TRAKTÖR SORUNSALI

2006-10-11 14:02:00

  

    Tarım makineleri teknolojisinin en yeni ürünlerinden 303 beygir gücündeki dev traktör, Türkiye’ye gelir gelmez satıldı. Arka tekerleğinin boyu bir insandan daha yüksek olan ve uydu sistemi ile araziyi ölçebilen traktör, 140 bin Euro’luk fiyatı ile birçok lüks arabadan daha yüksek fiyata sahip.

     Şimdi Mercedes'in bazı modellerinden daha pahalı bir traktör ile karşı karşıyayız.Alan çiftçinin de 3000 dönüm arazisi varmış, bu durumu tarımda çağ atlıyoruz diye mi değerlendirsek acaba...Yabancı basın şu haberi kesip alsa, Türkiye'de tarım sektörünün iyi durumda olduğunu düşünür...Oysa bu sektörün kronik sorunları oluşmaya başladı.Sorunları şöyle maddelersek:

  • Son on yılda tarım dışına çıkarılan yüksek verimli tarım alanlarının toplamı 1,26 milyon hektara ulaşmış...
  •  Tarımsal istihdam yüzde 36'dan 29,5' düştü..
  •  Tarımdaki yapısal değişim sonucu kente göç eden kesimler eğitim seviyelerinin düşük olması ve vasıfsız işgücü olmaları nedeniyle, düzenli bir gelirden mahrum kaldı ve topluma uyum sorunları yaşadı.
  • Tütün ve Şekerpancarı üretimi azaldı...
  • Kırsal Alandaki yoksullaşma hızlandı...

     Ve daha birçok şey söylenebilir, bir dönem bu ülkenin yarısını istihdam eden bir sektör bitiyor, bitiriliyor.Ama arada 140 bin euroya traktörler de alınıyor.Tarım sektöründe yapısal reformların bir an önce yapılması dileği ile... 

2028
0
0
Yorum Yaz